Чого чекати українцям від нового Візового кодексу Євросоюзу
Набувши чинності 5 квітня Візовий кодекс Євросоюзу став першим документом ЄС, що уніфікує порядок видачі шенгенських віз. До цих пір Брюссель не впливав на візову політику країн-членів Євросоюзу.
Базова вартість шенгенської візи зросла з 35 до 60 євро. "Але Україна і ЄС підписали угоду про лібералізацію візового режиму, що набула чинності в 2008 році, в якому записано, що вартість візи для громадян України не може перевищувати 35 євро. Завдяки цьому норма про 60 євро на нас не поширюється", - пояснив посол з особливих доручень Сергій Альошин, який курує в МЗС візові питання.
Візовий кодекс містить норму про те, що у всіх громадян, які отримують шенгенську візу, проводитиметься збір біометричних даних, у тому числі відбитків пальців. Разом з тим в МЗС підкреслюють, що дана вимога поки не поширюється на українських громадян, оскільки це витратна процедура, і її введення займе чимало часу. Нові правила будуть запроваджуватися поетапно, починаючи з територій "високого міграційного ризику", наприклад країн Північної Африки. Україна зможе уникнути цього, якщо встигне в найближчі кілька років підписати з ЄС договір про безвізовий режим.
"Євросоюз каже нам - ми готові до діалогу, але покажіть, що ви ведете роботу в цьому напрямку, що стосується, наприклад, змін міграційного законодавства", - заявив заступник глави департаменту Європейського союзу МЗС Андрій Праведник.
Нововведення, що полегшують візовий режим, на українців поширюються. Так, кодекс передбачає можливість для громадян, які отримали відмову у видачі візи, оскаржити рішення консульства.
"До цих пір всі наші спроби опротестувати відмову посольства закінчувалися провалом, а якщо ми подавали документи повторно, незмінно слідував другий відмову. Якщо нам буде законодавчо забезпечена процедура апеляції, це буде відмінно", - розповіла-Україна директор туристичної компанії Пан Юкрейн Олена Шаповалова.
Втім, пише газета, кожна країна самостійно визначає особливості процедури апеляції. У відділі преси та інформації посольства Німеччини Комерсант-Україна повідомили, що протест буде розглядатися в середньому 8-12 тижнів. "Стандартний термін вивчення протесту - 14 днів. У разі необхідності він може бути продовжений", - заявили в консульському відділі посольства Польщі.
Кодекс узаконив роботу візових центрів - посередницьких компаній, що стягують з громадян додаткову плату за обробку документів. Вартість їхніх послуг обмежена 30 євро. При цьому всім громадянам має бути надано право подавати документи безпосередньо в посольство або консульство, оминувши візовий центр. Однак охочим заощадити доведеться поклопотатися про подачу документів заздалегідь.
"Через місяць після запису по телефону вас приймуть в посольстві, потім буде потрібно ще два тижні чекати отримання візи", - пояснили в посольстві Нідерландів. А посольство Іспанії створило умови, що робить майже нереальним звернення громадян за візою, оминаючи посередників - тут призначають співбесіду на дату через 12 тижнів після телефонного дзвінка. Вчора заявили, що найближча дата для запису - 29 липня.
Шенгенська угода - угода про скасування паспортного та митного контролю низки держав Європейського союзу. За останніми даними, угода підписана 30 державами і фактично діє в 25 державах: Австрія, Бельгія, Угорщина, Німеччина, Греція, Данія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина , Словенія, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія, Швеція, Естонія.
Тэги: визы, новый визовый кодекс, шенген, шенгенские визы