Забув закон нотаріусам нагадали правила оформлення згод на виїзд дітей
Останнім часом почастішали випадки відмов нотаріусів оформляти згоди на виїзд дітям, котрі збираються в поїздку без супроводу батьків і поза складу туристичної групи, тобто самостійно. На прохання Асоціації туроператорів Росії (АТОР) президент Федеральної нотаріальної палати (ФНП) роз'яснила порядок оформлення таких документів. Згідно відповіді, такого роду відмови є неправомірними.
АТОР ініціювала звернення в ФНП в квітні цього року після численних звернень туроператорів та туристів, що сигналізують про відмову нотаріусів в оформленні згод батьків на самостійний виїзд дитини за кордон. Відмовляючись оформляти такі згоди, нотаріуси говорили про зміни в законодавстві, згідно з якими оформлення дозволу на виїзд дітей нібито можливе тільки з вказівкою в ньому супроводжуючої особи.
При цьому відсутність необхідного згоди на виїзд є непереборною перешкодою для дітей, які планують самостійно виїхати за кордон по навчальним програмам. Крім того, навіть в рамках організованих турів дані супроводжуючої особи бувають не відомі до самого відправлення. І, нарешті, у випадку, якщо супроводжуюча особа, зазначена в згоді, напередодні поїздки, наприклад, захворіє - батьки можуть вже не встигати оформити новий документ, а це значить, що відбудеться тур чи ні, залежить від обставин сторонньої людини.
Президент Федеральної нотаріальної палати Марія Сазонова у своєму листі підтвердила, що Федеральний закон № 114 "Про порядок виїзду з Російської Федерації та в'їзду в Російську Федерацію" не змінювався. Закон не забороняє виїзд дітей з території Російської Федерації без супроводу законних представників чи інших повнолітніх громадян. Виняток становить тільки виїзд недієздатного громадянина. Закон від 15. 08. 1996 передбачає
лише наявність у дітей нотаріально завіреної згоди батьків на такий виїзд .
Таким чином, у згоді на виїзд в обов'язковому порядку повинні міститися відомості про терміни поїздки і держава, яка дитина має намір відвідати. Але закон не вимагає вказувати дані особи, яка супроводжує неповнолітнього за кордон: ці відомості вносяться в документ за бажанням батьків дитини.