Євросоюз - Росія: чому не падає Шенгенська стіна
Безвізовий режим переміщення громадян Росії і країн-учасниць Шенгенської угоди, як і раніше залишається мрією. Реалізації цього мегапроекту перешкоджають причини об'єктивного характеру.
Проект під назвою "В ЄС - без віз" стартував у Санкт-Петербурзі в 2003 році. Тоді, на саміті Євросоюз - Росія, безвізовий режим був письмово зафіксований в якості спільної мети Москви і Брюсселя, а потім, в 2005 році - в так званій "дорожній карті" за загальним простору свободи, безпеки та правосуддя.
На першому етапі - спрощення процедури
У 2006 році було підписано угоду про спрощення видачі віз. Так, громадяни Росії, які мають дипломатичний паспорт, зараз мають право в'їжджати на територію країн Євросоюзу без віз. Отримати візу, в тому числі багаторазову, стало простіше декільком категоріям громадян - у тому числі бізнесменам, журналістам, студентам та аспірантам, членам офіційних делегацій, учасникам міжнародних програм обміну й спортивних змагань, водіям-далекобійникам. Те ж саме стосується і близьких родичів російських громадян, які постійно проживають в ЄС. Але для решти росіян процедура залишилася колишньою.
У листопаді 2009 року постійний представник Росії при ЄС Володимир Чижов з жалем зазначив: "Вже минуло шість з половиною років з того моменту, як ми намітили введення безвізового режиму як довгострокової мети, проте з тих пір вона так і залишається довгостроковою, переходячи з року в рік як недосяжне світле майбутнє ". Небажання Євросоюзу відкрити свою східну межу пояснюється кількома причинами. Перш за все - політичними і судово-правовими.
Відсутній суспільне лобі
Настільки важливе рішення мають затвердити всі держави Європейського Союзу. "Зараз в парламентах цілої низки країн ЄС, - упевнений керівник програм Фінського інституту міжнародних проблем Аркадій Мошес, - неможливо провести закон про безвізовий обмін з Росією. Навіть якщо уряду його схвалять, він не набуде чинності без згоди 27 національних асамблей і Європейського парламенту. До того ж запропонувала його партія до певної міри ризикує. Біля безвізової ідеї немає суспільної підтримки, громадяни не тиснуть на депутатів і уряду, і у тих немає причин ворушитися ".
Хворим питанням залишається реадмісія, тобто висилка небажаних гостей зі сходу. Згідно консульським правилами, їх повинна приймати країна, з якої вони прибули в ЄС, але Росія часто опиняється в скрутному становищі через підроблених або загублених документів висилаються осіб.
Корупція заважає і тут
Перехід на безвізовий режим, окрім технічних критеріїв, грунтується на обопільній довірі та почутті безпеки. Європа чекає від Росії реформ. Зокрема, вдосконалення процедур видачі паспортів із забезпеченням постійного підвищення рівня їх безпеки. Всі росіяни повинні мати можливість отримати надійний паспорт. Необхідно боротися з корумпованістю чиновників. Проблеми незаконної імміграції в Росію позначаються також на Європі - Росія повинна забезпечити більш ефективний контроль своїх протяжних кордонів.
Крім того, європейці бояться розширення географії розповсюдження наркотиків. Це розуміють і в Росії, причому на високому рівні. Директор Федеральної служби з контролю за обігом наркотиків Віктор Іванов вважає, що Європейський Союз не стане вводити безвізовий режим з Росією, поки вона не вирішить проблему трафіку героїну з країн Азії. "У Росії за торгівлю наркотиками щорічно притягуються до відповідальності близько 6 тисяч іноземців, половина з них має подвійне громадянство та паспорти РФ, якими і користуються для перетину кордонів. Це ускладнює можливість контролю за їх переміщенням", - сказав Іванов.
Прихильники вільного в'їзду в Європу відомі. Це Іспанія, де раді будь-якому туристові, Італія - - З тих же міркувань, меншою мірою Франція. З економічних мотивів за вільний перетин кордону виступають багато політиків у країнах Балтії, насамперед естонські.
Проти лібералізації прикордонного режиму виступає саме велике держава ЄС - Німеччина. Її активно підтримують Великобританія, східноєвропейські країни (Чехія, Словенія, Польща). Та й саме керівництво Євросоюзу, на думку спостерігачів, шукає причини, щоб красиво загальмувати цей процес. Під час свого недавнього візиту до Москви голова європейської дипломатії Катрін Ештон, заявила, що Росія і ЄС "готові йти вперед, проте ще багато що належить зробити".
Росії бракує привабливості
Однією політичної волі для вирішення проблеми мало. Бажаючим їздити без віз слід не тільки залучити на свій бік громадську думку європейських країн (що не так легко при нинішній ситуації в Росії), але і зробити так, щоб в канікули десятки тисяч європейців проміняли гірськолижні курорти в Шамоні або в Швейцарських Альпах на Сочі або Саяни, а в довгий уїк-енд насолоджувалися красотами Суздаля і дзвонами Ростова Великого.
Новий візовий кодекс ЄС, який набуває чинності 5 квітня, дещо спрощує і стандартизує систему видачі шенгенських віз. Запроваджується єдина анкета для всіх консульств і візу тепер можна отримати в будь-яку країну. Є й кардинальне нововведення: якщо консульство відмовляє у видачі візи, вона зобов'язана пояснити причину. Тим не менш, експерти в Брюсселі припускають, що падіння "Шенгенської стіни" можна чекати не раніше 2014 - 2015 року.
До того ж залишаються речі, які спростити набагато важче, ніж анкети. У приватній бесіді високопоставлений європейський дипломат, попросивши не включати мікрофон, сказав: "Зараз російські паспорти вже мають високий ступінь захисту. Але біда в тому, що їх, як і раніше можна купити".
Тэги: визы, новый визовый кодекс, шенген, шенгенские визы