Яким буде туристичний сезон 2011 року на курортах Чорного моря?
Підбивши підсумки минулого літа, туроператори по Черноморью вже планують свою роботу в наступному сезоні. При цьому основою успіху наступного літа на чорноморських курортах Криму й Краснодарського краю туроператори одноголосно визнач цінову політику місцевих хотельеров. Якщо власники об'єктів не піддадуться ейфорії від цього успішного сезону і зможуть утримати ціни, то забезпечать себе високою завантаженням. Однак прибутковість самих туроператорів від продажу турів, найімовірніше, продовжить знижуватися, а кількість «дикунів» на чорноморських пляжах не зменшиться. Також експерти, опитані кореспондентом інфогруппи «ТУРПРОМ», виділили цілий ряд інших негативних тенденцій, які можуть зіпсувати літній сезон прийдешнього 2011 року.
- Сергій Ромашкіна, гендиректор туркомпанії «Дельфін»: «Літній сезон наступного року з високою часткою ймовірності може вийти гірше нинішнього. Цьому посприяє цілий ряд тенденцій. Незважаючи на те, що після кризи туристи вже знов готові витрачати кошти на відпочинок, переважна більшість з них буде шукати економічні тури, а також будуть намагатися знизити кінцеву вартість подорожі за рахунок відмови від перевезення. Це вже спостерігалося минулого літа: відбувався виразний ріст автомобільного потоку на курорти і зсув вибору на користь автобусних турів. Крім цього збільшується потік «дикунів», скорочується тривалість відпочинку, тобто прибутковість турбізнесу продовжить знижуватися. Що стосується Криму, то в цьому році він додатково зріс на 700-900 тис. туристів, яких вдалося відтягнути саме від курортів Краснодарського краю. Такий результат став можливий завдяки більш доступними цінами на проживання та зміну політичної влади. Думаю, в наступному році Крим збереже рівень 2010 року ».
- Ілля Уманський, гендиректор туркомпанії РВБ «Алеан»: «Будь-яких причин для збільшення турпотоку в наступному сезоні я поки не бачу, тому, найімовірніше, збережеться обсяг поточного року. Що стосується трендів, то поки не проведений договірної процес, що-небудь прогнозувати складно. Тим не менш, є відчуття, що якщо власникам кримських об'єктів вдасться утримати ціни, то курорти півострова другий сезон до ряду будуть лідерами за обсягом турпотоку. Теж саме стосується і Абхазії, адже саме ці два регіони дуже залежні від вартості проживання. Картина по курортам Краснодарського краю може дещо змінитися, але по Анапі це малоймовірно, оскільки тут спостерігається стабільність. А ось ситуація з турпотік в Сочі погіршиться, так як цілий ряд здравниць курорту йде на реконструкцію, а також з'явилися об'єкти, які відмовилися від комерційного завантаження і виходять з лінійки туроператорів. До того ж, якщо реально подивитися на ситуацію, то Сочі менше всього підходить для відпочинку з дітьми, а адже велика частина тих, хто їде відпочивати на російські курорти, це сім'ї з дітьми ».
- Сергій Стребков, керівник відділу внутрішнього туризму туркомпанії «Солвекс Тревел»: «Успіх наступного сезону, на мій погляд, в першу чергу залежатиме від рівня цін на проживання, як на курортах Краснодарського краю, так і Криму. Останні зможуть утримати тенденцію до зростання турпотоку саме за рахунок грамотної цінової політики. Якщо хотельери не піддадуться тієї ейфорії, що спостерігалася після 2008 року, і зростання цін не складе більше 10%, то можна буде розраховувати на успішний сезон. З іншого боку в останні два роки стало складно робити прогнози, оскільки кількість «дикунів» зростає. Туристи самостійно бронюють готелі і добираються на автомобілях, і ця тенденція посилюється також і на чорноморських курортах Росії, де раніше це явище не мало такого масового характеру. Більш детальний прогноз можна буде дати після низки виставок, які пройдуть у Сочі, Анапі, а потім у Криму. Так як саме на них полягає велика частина договорів з хотельери ».
- Андрій Аніпченко, керівник російського відділу туркомпанії «Російський експрес»: «У літньому сезоні 2011 року ми не очікуємо якогось значного збільшення турпотоку як по Краснодарському краю, так і по Криму. Припускаємо, що наступного літа будуть затребувані недорогі готелі і міні-готелі з хорошим номерним фондом. Безумовно, знайдуть свого покупця давно і добре відомі на ринку готелі, санаторії та пансіонати Сочі, Геленджика і південного берега Криму. Розподіл турпотоку між Краснодарським краєм і Кримом буде залежати від цінової політики російських і українських хотельеров, а також, природно, від транспортної складової. При цьому наявність економічною авіаперевезення на даних напрямках буде багато в чому визначати обсяг турпотоку в наступному році ».